Tévedsz, ha azt gondolod, csak úgy szabadulhatsz meg a zsírpárnáidtól, ha koplalsz...sőt! Ezzel ártasz a legtöbbet magadnak ebben a folyamatban.
Hogy miért nem segíti a fogyást a koplalás?
Azt ebben a cikkben elárulom, illetve tippeket is kapsz ahhoz, hogy a súlycsökkenést miként segítheted elő egészséges úton.
Szervezetünk alapvetően úgy van kialakítva, hogy az étkezések megvonását egyfajta veszélyként érzékeli, ezért ilyen esetekben extrém helyzetekhez mérten is kezd el viselkedni. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor minden egyes kalóriához és zsírhoz is ragaszkodni fog a szervezet a létfenntartás biztosítása végett. Ennek értelmében az az élelmiszer, amelyet alkalomadtán az ember magához vesz, az azonnal a zsírraktárakba kerül.
Mi lehet akkor a megoldás?
Mindenekelőtt nagyon fontos, hogyha elterveztük, és kiállunk amellett, hogy fogyni szeretnénk, akkor se egyből akarjunk mindent, és NE kezdjünk rögtön bele radikális változtatásokba.
Tartsuk szem előtt a mértékletesség elvét, és haladjunk lépésről-lépésre. Első körben igyekezzünk megszabadulni a feldolgozott élelmiszerektől, kerüljük a cukrot, bő zsírban készült ételeket, valamint fehér lisztet.
Ha már ez megvan, tűzzük ki célul, hogy felhagyunk az étkezések közti, nem rendszerbe iktatott, impulzív nassolással. Sokat segíthet, ha sokszor eszünk keveset, vagyis 3-4 óránként étkezünk, arra azonban érdemes odafigyelni, hogy ekkor is elsősorban alacsony kalóriatartalmú, és minőségi ételeket válasszunk.
A napi alap kalóriaszükségletnél több, illetve a túlságosan zsíros és szénhidrát dús táplálkozással mindamellett, hogy a fogyási folyamataink ellen fordulunk, testünk más szemszögből nézve sem köszöni meg ezt a fajta újratöltését. Folyamatos fáradtságérzet fog eluralkodni rajtunk, amely miatt lustábbak leszünk, a mozgás is nehézkesebbé fog válni a számunkra, amivel a folyamat egyik kulcsfontosságú elemétől fosztjuk meg magunkat. Helyezzük előtérbe a fehér húsok (csirke, pulyka, hal) fogyasztását, szénhidrátok közül pedig inkább az összetettebbeket válasszuk az egyszerű cukrok helyett. Ilyen például a párolt rizs, főtt vagy sütőben sült burgonya, és a különböző zöldségek.
A kiegyensúlyozott, változatos étrend összetételét tekintve átlagosan elmondható, hogy 30%-át a fehérjék, 40-60%-át szénhidrátok, a maradék részét pedig a zsírok teszik ki.
Estére érdemes a szénhidrátokat -beleértve a gyümölcsöket is!- kerülni, ilyenkor már célszerű inkább csak fehérjéket előnyben részesíteni. Fontos megérteni, hogy a gyümölcsök jelentős mennyiségű szénhidrátot tartalmaznak, emésztéskor egyszerű cukorként viselkednek, ezért este elfogyasztva gátolja a fogyás eredményességét. Érdemes fogyasztásukkor ügyelni a mértékletességre, és inkább a délelőtti, koradélutáni órákban étrendünkbe iktatni őket. Javasolt ez idő alatt továbbá a magas cukortartalmúak (pl. banán, szőlő) mellőzése.
Támogathatjuk még a testsúlycsökkentés folyamatát a mindennapos rostdús élelmiszerek fogyasztásával is. Ilyenek a különböző darák, pelyhek, korpák és zöldségek, melyek fokozzák a teltségérzetet, továbbá elősegítik a gyorsabb emésztést és méregtelenítést.
Az étkezést és a kitartás eredményességét tekintve heti 1 csalónapot beiktatni nem nagy bűn, arra azonban érdemes ezen a napon is odafigyelni, hogy az előírt kalóriamennyiséget ilyenkor se feltétlen, vagy legalábbis ne sokkal lépje túl az ember.
A fogyókúra során felszabadított salakanyagok távozását a megfelelő folyadékfogyasztással tudjuk elősegíteni, ami emellett étvágycsökkentő hatású is egyben. Éppen ezért ajánlott is odafigyelni rá, hogy a napi legalább 2,5-3 liter folyadékfogyasztás meglegyen, ásványvíz vagy tea formájában. Ha ez nem biztosított, az anyagcsere is hamarabb lelassul, ami gátolja a fogyást, mindez ráadásul a narancsbőr eltüntetésének sem kedvez.
A hosszútávon is tartós, mihamarabbi változás érdekében érdemes teljes életmódváltásról beszélni, amelynek harmadik fontos összetevője a megfelelő táplálkozás és folyadékfogyasztás mellett a rendszeres sportolás.
Az ideális súlyvesztéshez ugyanis az optimális kalória fenntartás mellett a fokozottabb kalóriaégetésre is ügyelni kell.
Felesleges kalóriát égetni testmozgással tudunk. Izomtömegünk növelésével ráadásul szervezetünk képes lesz még több kalóriát égetni. Érdemes a kardió mellé hetente 2-3 súlyzós, saját testsúlyos erősítő gyakorlatokat is betervezni, így az izomépítéssel megtartva testünk tónusosságát, és elősegítve a zsírégetést.
Az alakformáló kezeléseim során én is mindig elmondom az alapvetően betartandó szabályokat, melyek nélkül kezeléseim eredményessége nem, vagy csak hosszú időn belül fog csak megérkezni. Az elhatározás, egy jól felépített program a fenti előírások betartásával, és a teljes életmódváltás melletti elköteleződés ha megvan, akkor a fogyás sikeressége abszolút biztosított.
Hajrá mindenkinek! :)
Comments